Home » Dortmund u finalu Lige šampiona

Dortmund u finalu Lige šampiona

Piše INFO

Fudbaleri Borusije Dortmund plasirali su se u finale Lige šampiona, pošto su ukupnim rezultatom 2:0 eliminisali Pari Sen Žermen.

Nakon trijumfa na “Vestfalenu” (1:0), nemački tim je slavio i u Parizu istim rezultatom, a jedini pogodak postigao je Mats Humels u 50. minutu susreta.

Dortmund, koji je jedinu titulu prvaka Evrope osvojio 1997, igraće prvi put u finalu posle 11 godina. Tada je bolji bio minhenski Bajern.

Upravo su Bavarci potencijalni rival u meču za trofej. Njih u sredu od 21.00 očekuje revanš protiv Reala u Madridu, nakon minhenskih 2:2.

Žaliće tim Luisa Enrikea za propuštenim šansama, a naročito stativama i prečkama. Ukupno su šest puta u dvomeču uzdrmali okvir gola Gregora Kobela.

Očekivano tvrda utakmica viđena je u Parizu, iako su obe ekipe od samog starta pokazivale napadačke tendencije.

Nešto konkretniji u uvodnim minutima bili su domaći, koji su pokušavali preko Gonsala Ramoša, Ašrafa Hakimija i Kilijana Mbapea, ali ništa opasno.

Sjajni Julijan Rjerson je delovao po desnom boku i u više navrata se ubacivao i pravio probleme Parižanima.

Nakon mirnijeg perioda, Dortmund je u 35. minutu imao najbolju šansu, ali je Đanluiđi Donaruma zaustavio Karima Adejemija.

Bio je to odličan kontranapad gostiju, Adejemi je pobegao, šutirao pored Markinjosa, međutim, Italijan je odlično intervenisao.

PSŽ je pred nadoknadu prvog poluvremena umalo došao do vođstva, ali je posle udarca Fabijana Ruisa, lopta od Nika Šloterbeka otišla u korner, a ne u mrežu.

Domaći su jako otvorili drugi deo meča, ali je stativa, posle šuta Vorena Zair-Emerija, bila saveznik Gregora Kobela.

Kazna je stigla vrlo brzo, već u 50. minutu, kada je Donarumu savladao Mats Humels.

Štoper “milionera” je pobegao Lukasu Beraldu i na drugoj stativi glavom sačekao centaršut Julijana Branta.

Parižani su krenuli svim silama ka golu rivala, a prvu u nizu šansi imao je Ramoš posle dodavanja Vitinje.

U 61. minutu domaći su opet pogodili stativu. Sreće ovoga puta nije imao Nuno Mendeš, čiji je udarac završio na okviru gola.

Interesantna situacija ubrzo je viđena, kada je sudija Danijele Orsato najpre pokazao na penal za PSŽ, da bi, uz izvinjenje, preinačio odluku i dosudio samo slobodni udarac na ivici kaznenog prostora, nakon faula Humelsa nad Dembeleom.

PSŽ je u finišu pokušavao da stigne do gola i tako dodatno “zakuva” situaciju, ali je Borusija odolevala i organizovano se branila.

Prosto je neverovatno da je PSŽ u 86. minutu pogodio još jednom okvir gola. Ovoga puta je lopta pogodila prečku posle šuta Mbapea.

Nije mnogo trebalo ni Vitinji da uzdrma prečku. Njegov projektil propisno je uznemirio Kobela, koji je na kraju ostao nesavladan.