Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je donošenje Deklaracije o Vojvodini koja bi mogla biti usvojena na Sretenje, 15. februara, tokom velikog skupa. Ovaj dokument ima tri ključna cilja, a njeno usvajanje predstavlja važnu poruku kako građanima Srbije, tako i njenim građanima u inostranstvu.
Deklaracija je, prema mišljenju Vladimira Pejića, izvršnog direktora agencije za istraživanje javnog mnjenja „Faktor plus“, usmjerena na stabilnost u zemlji, ali i na međunarodnu zajednicu. Pejić smatra da će u Deklaraciji biti naglašena teritorijalna cjelovitost Srbije, te da će biti jasno stavljen akcenat na to da Vojvodina ostaje dio Srbije, bez mogućnosti otcjepljenja. Takođe, ističe da je ovo poruka svima koji pokušavaju destabilizovati zemlju. On objašnjava da je donošenje deklaracije povezano sa trenutnim političkim dešavanjima i da ima tri cilja: prvi je jasan stav da se neće ići ka većoj autonomiji Vojvodine, drugi je da obaveže političke stranke da se protive takvim inicijativama, a treći je smirivanje situacije nakon nesreće u Novom Sadu, koja je podgrijala političke tenzije u tom regionu.
Uskoro usvojena deklaracija biće donesena baš na Sretenje, što Pejić ocjenjuje kao dodatnu simboliku tog dokumenta. Vučić je prvi put javnosti najavio Deklaraciju, objašnjavajući da će biti predstavljena na političkom skupu, koji će biti organizovan u bliskoj budućnosti, a koji će biti ključan za predstavljanje stava Srbije prema Vojvodini.
Kako piše Srpskainfo, Vučić je najavio da će Deklaracija biti pripremljena u saradnji s partnerima iz Vojvodine i Mađarske, s kojima su izgradili dugoročne odnose. Uz to, Vučić je izjavio da se planira veliki skup u Vojvodini, koji će možda biti održan u Novom Sadu ili nekom drugom mjestu. On je također naglasio da je važniji sadržaj i politika koju Srbija nudi, nego način na koji se organizuje protest.
Miloš Vučević, premijer Srbije, osvrnuo se na mogućnost separatističkih pokušaja u Vojvodini, sugerišući da su talasi protesta u Novom Sadu prilika za opoziciju koja se bori za otcjepljenje regiona. On je upozorio da ovakvi zahtjevi nisu povezani s tragedijom iz novembra 2023. godine, već su posljedica političkih ambicija koje su se pojavile u kontekstu opće društvene nestabilnosti, slično situaciji u Crnoj Gori.
Ovaj potez vlasti na čelu sa Vučićem mogao bi biti ključan za budućnost teritorijalne stabilnosti Srbije i njenog političkog kursa.