Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da postoje namjere da se onemogući normalno funkcionisanje institucija Republike Srpske, uključujući predsjednika Vlade i predsjednika Republike.
Stevandić se u trenutku donošenja odluke o potjernici protiv njega, predsjednika RS Milorada Dodika i premijera Radovana Viškovića nalazio u Beogradu. Potjernicu su dobile sve policijske agencije u Federaciji BiH, što je potvrdio MUP Federacije BiH.
„Danas je ministar unutrašnjih poslova pojasnio da na teritoriji Republike Srpske ti zakoni ne važe. Sve je počelo kada je Kristijan Šmit, bez odluke parlamenta, donio izmjene zakona, gdje se napad na ustavni poredak može tretirati i kao verbalni delikt. Sada pokušavaju da nas spriječe da održavamo sjednice Skupštine, kako bi paralizovali Republiku Srpsku“, rekao je Stevandić u emisiji „Hajde da razgovaramo“ na Euronews Srbija.
On je istakao da ne vjeruje da je potjernica raspisana s ciljem saslušanja, već da je riječ o političkom pritisku.
„Ustav BiH i Ustav Republike Srpske jasno govore da poslanici Narodne skupštine imaju imunitet za ono što rade u Skupštini. Kršenje ustavnog poretka dolazi iz Sarajeva, gdje se donose odluke koje nemaju veze s modernom demokratijom“, kazao je Stevandić.
Pitanje imovine ključno u političkoj krizi
Prema njegovim riječima, suština problema leži u pitanju vlasništva nad imovinom. On je podsjetio da Ustav BiH ne spominje imovinu, što znači da rudna bogatstva, rijeke i hidroelektrane pripadaju entitetima.
„Predsjednik Srbije je više puta naglasio da ono što Dejton nije eksplicitno dao centralnim organima, pripada entitetima. Upravo zbog toga osporavaju izgradnju tri velike hidroelektrane u Republici Srpskoj, čiji bi kapacitet bio ekvivalentan polovini hidroelektrane Đerdap“, rekao je Stevandić.
Naglasio je da Republika Srpska ostaje ekonomski samoodrživa, uprkos pritiscima i pokušajima destabilizacije.
Prisustvo međunarodnih snaga i politika Sarajeva
Govoreći o međunarodnim snagama u BiH, Stevandić je podsjetio da BiH nije članica NATO-a i da ta organizacija nema zvaničnu nadležnost u zemlji.
„Trenutno u BiH djeluje misija ALTEA, sastavljena od evropskih snaga, čiji mandat se obnavlja svake godine. Prošle godine Rusija je ponudila mogućnost blokiranja misije ALTEA, ali Republika Srpska nije vidjela problem u njenom prisustvu“, rekao je on.
Stevandić smatra da Sarajevo vodi politiku centralizacije BiH, što Republika Srpska vidi kao pokušaj slabljenja njenih nadležnosti.
„Sarajevo ne slijedi primjere smirivanja tenzija, kao što je slučaj sa Španijom i Katalonijom. Umjesto toga, pokušavaju da nametnu odluke koje idu protiv interesa Republike Srpske, uključujući i preuzimanje kontrole nad Ministarstvom unutrašnjih poslova RS“, zaključio je Stevandić.