Home » Politički zastoj u BiH: Dijalog kao jedini izlaz iz krize

Politički zastoj u BiH: Dijalog kao jedini izlaz iz krize

Piše INFO

Politička situacija u BiH nikada nije bila složenija, a posljedice najviše osjećaju građani. Jedno je sigurno – rješenje se mora tražiti kroz dijalog.

Prošlo je nekoliko sedmica od posljednjeg susreta vodećih političkih aktera iz Republike Srpske i Federacije BiH, a datum narednog sastanka i dalje nije poznat.

Poznavaoci političkih prilika ističu da je trenutnu krizu izazvao niz faktora te da je neophodno pronaći način za njeno prevazilaženje.

“Dijalog je uvijek poželjan kada je u pitanju rješavanje političkih nesuglasica. Ipak, trenutno se čini da politički akteri pažljivo biraju sagovornike. Kriza je eskalirala nakon presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, što je dovelo do formiranja jasnih političkih blokova unutar Federacije BiH i opozicije u Republici Srpskoj”, kaže novinar iz Banjaluke Vladimir Šušak za “Nezavisne novine”.

Dodaje da vlasti Republike Srpske svojim potezima, uključujući donošenje spornih zakona i izmjene Ustava, sve više otežavaju mogućnost za dijalog. “Građani su zbunjeni i zabrinuti zbog neizvjesnosti, a političkim akterima nedostaje odgovornosti i obzira prema njima”, naglašava Šušak.

Novinar iz Mostara Zoran Krešić ocjenjuje da je teško govoriti o smirivanju krize jer političko Sarajevo želi vidjeti Dodika poraženog i pravno procesuiranog, dok međunarodna zajednica dijeli sličan stav.

S druge strane, kako navodi, Banjaluka insistira na dijalogu, ali svojim potezima koji slabe državu i jačaju entitet dodatno komplikuje situaciju.

“Prošle sedmice Evropska komisija pokušala je posredovati u pregovorima, pri čemu je Jan Gert Kopman, zvaničnik iz Ureda za proširenje i istočno susjedstvo, bio blizu postizanja dogovora. Srpski i hrvatski predstavnici bili su saglasni, ali su bošnjački lideri odbili prijedlog, računajući da će se Dodik suočiti s otporom unutar vlastitih redova”, ističe Krešić.

Prema njegovom mišljenju, teško je očekivati pobjednika u trenutnom sukobu, iako pojedini političari vjeruju da će se ovim razbiti “separatistička politika”.

“Umjesto ignorisanja problema, treba se suočiti s ključnim pitanjima. Hrvate brine preglasavanje i oduzimanje nadležnosti, Bošnjaci žele uvjerenje da država nije ugrožena, dok Srbi insistiraju na poštovanju Dejtonskog sporazuma. Strano uplitanje dodatno komplikuje situaciju i produbljuje nesuglasice”, zaključuje Krešić.

Profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Asim Mujkić smatra da je uzrok problema duboko ukorijenjena nacionalistička politika, koja destabilizuje ne samo BiH, već i region.

“Režimi u regionu funkcionišu poput spojenih posuda. Svaka izjava iz Banjaluke izaziva reakciju u Sarajevu, Beogradu i Podgorici. Jedini izlaz je napuštanje nacionalizma”, kaže Mujkić.

Prema njegovim riječima, osnovni preduslov za dijalog je uspostavljanje zajedničkog vrijednosnog okvira. “Bez toga, unutrašnje razlike se ne mogu prevazići, a međunarodna zajednica će nastaviti igrati ključnu ulogu u političkom životu BiH”, zaključuje Mujkić.

Slične novosti

Komentari