Home » Kriza koja trese Francusku i Njemačku neće zaobići ni Zapadni Balkan

Kriza koja trese Francusku i Njemačku neće zaobići ni Zapadni Balkan

Piše INFO

Amerika bi mogla da postavi svoja „pravila igre“ budući da se Njemačka i Francuska nalaze u političkoj krizi i pred izborima, što ne dogovara ni Zapadnom Balkanu ni Srbiji zbog mogućeg jačanja desnice u Evropi, ocjenjuju analitičari.

Gotovo istovremeno dvije najjače evropske države našle su se u kriznoj situaciji, zbog čega se postavlja pitanja kako će se to odraziti na dalji proces evrointegracija Zapadnog Balkana, kao i na rješavanje otvorenih pitanja u regionu?

Strahinja Subotić, programski menadžer Centra za evropske politike, ocjenjuje da “politička kriza u Francuskoj i Njemačkoj nije dobra vijest za Srbiju zato što će se nedostatak liderstva ova dva centra preslikati i na Zapadni Balkan”.

– Za Srbiju svakako nije dobra vijest što ovaj dvojac, Njemačka i Francuska, ne funkcioniše u ovom trenutku. Tu mislim da se suočavaju sa izrazitom političkom krizom. Ponovo je pala vlada u Francuskoj i pitanje je kako će se dalje oporaviti. Znamo da je u Njemačkoj došlo do prekida saradnje između koalicionih partnera. Zna se kada nedostaje liderstvo i Francuske i Njemačke, taj vakuum obično neko treći pokušava da popuni – analizira Subotić za “Kosovo online”.

“Tramp će željeti da nametne svoja pravila igre”
Potom se osvrnuo na rezultate američkih izbora.

– U ovom trenutku dolazi Tramp koji ima ambicije i zamjera štošta EU. On će željeti da nametne svoja pravila igre. Samim tim to će se preslikati i na Zapadni Balkan, odnosno i na Srbiju – rekao je Subotić.

Ipak, kako kaže, dobra vijest je da su formirani Evropski parlament i Evropska komisija koji će i “pored izazova koje imaju u Ukrajini, Siriji i Bliskom istoku pokušati da pošalju poruku regionu da žele da zadrže i politički, ali i ekonomski primat”.

– Imajući u vidu da je sada u planu novi Plan rasta i ispunjenje reformi koje bi trebalo da otključaju dodatan novac za države Zapadnog Balkana, a samim tim i za Srbiju jer će najveći dio fondova ići upravo Srbiji kao najvećoj državi Zapadnog Balkana. Pokušaće da reafirmišu taj uticaj i bez obzira na činjenicu da je politička situacija u Francuskoj i Njemačkoj nestabilna, Ursula fon der Lajen, odnosno njena komisija će pokušati da pošalju poruku da ipak možemo da računamo na institucije Evropske unije i u vremenu krize, odnosno u vremenu kada nedostaje liderstvo pojedinačnih država članica – smatra Subotić.

“Fon der Lajen ima otvoren prostor”
Dodaje da je mogućnost da se kriza u dvije najmoćnije evropske države prelije i na novu evropsku administraciju “svedena na minimum”.

– Države članice neće moći mnogo da se miješaju. Kroz evropski parlament su prošli svi komesari koje je izabrala Ursula fon der Lajen i sada ona ima otvoren prostor pred sobom da narednih pet godina djeluje na način koji ostvaruje njene ambicije i strateške ciljeve koje je utvrdila zajedno sa ostalim institucijama u Evropskoj uniji – ističe Subotić.

Takva slika će ostati čak i da na izborima u Francuskoj ili Njemačkoj na vlast dođe desnica. Ipak, njeno jačanje bi, na duže staze, moglo da utiče na promjenu klime unutar EU.

Na duže staze, ukoliko Evropa bude klizila dalje udesno oni mogu putem savjeta da odlučuju na implementaciju politika koje je komisija zamislila imajući u vidu da se za veliki broj politika, uključujući i politiku proširenja i dalje zahtjeva jednoglasnost. Dakle, 27 članica moraju da se slože kada se odlučuje o otvaranju Klastera, sve članice se pitaju i da li će se uvesti sankcije ili neće protiv Rusije ili drugih zemalja – zaključuje Subotić.

Politika nove administracije SAD – ključno pitanje

Slično mišljenje ima Igor Novaković, viši saradnik Centra za međunarodne i bezbjednosne poslove (ISAC fond), koji kaže da “politička kriza i izbori u Njemačkoj i Francuskoj ne bi trebalo da donesu veće iznenađenje za region Zapadnog Balkana”.

Tu je osnovno pitanje da li će eventualno i u jednoj od te dvije države da ekstremna desnica dobije veći broj glasova i samim tim da dobije priliku za formiranje, odnosno ulazak u vladu ili za uticaj na politiku vlade. Jer, evropska administracija trenutno reflektuje, podržana je od strane najvećih političkih porodica u okviru evropskog parlamenta i činiće nove okosnice novih vlada i Francuske i Njemačke. Najvjerovatnije. Tako da mislim da do nikakve promjene tu neće ni doći – navodi Novaković za “Kosovo onlajn”.

Kako kaže, ključno pitanje za EU i region je “kakva će biti politika nove američke administracije”.

– Postoji jako puno spekulacija, a koje će biti praktične primjene i posljedice mi to još ne znamo. I samim tim to će uticati i na politike velikih evropskih država prema Zapadnom Balkanu – zaključuje Novaković, piše Blic.

 

Slične novosti

Komentari