On je objasnio da je Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, izuzev za stvari koje kreću iz ovog doma kao inicijativa nekoga od delegata ili cjelokupnog Doma, drugi korak.
– S obzirom na to da nešto nije prošlo ni prvi korak, to znači da je ta priča završena i da je to kraj – zaključio je Kovačević.
Prema njegovim riječima, potrebno je još jednom ponoviti činjenicu da je pitanje imovine riješeno Dejtonskim sporazumom, odnosno Aneksom četiri Ustava BiH, u kojem je jasno naznačeno koje su nadležnosti BiH, a među kojima ne postoji imovina.
– U sljedećem članu Ustava jasno piše da sve ono što nije izričito navedeno kao nadležnost BiH, a imovina nije, to pripada entitetima. U tom smislu potpupno je jasno da je 49 odsto teritorije BiH i ono što se na njoj nalazi Republika Srpska, što već znamo – naglasio je Kovačević.
Kolegijum Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nije postigao saglasnost da je Predsjedništvo BiH ovlašteni predlagač zakona o “državnoj imovini BiH” u skladu sa Ustavom BiH i Poslovnikom Predstavničkog doma.
– Obavještavamo vas da Kolegijum Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, s jednim glasom “za” i dva glasa protiv, nije postigao saglasnost da se odredi nadležna komisija za razmatranje Prijedloga zakona o državnoj imovini BiH – naveo je predsjedavajući ovog doma Denis Zvizdić u obavještenju Predsjedništvu BiH.
Članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić preglasali su 21. oktobra srpskog člana Predsjedništva Željku Cvijanović i usvojili prijedlog ovog zakona, dok je Cvijanovićeva tada izjavila da Predsjedništvo, prema Ustavu, nije ovlašteni predlagač zakona kada je riječ o materiji poput imovine