Home » Đokić: Otkup koncesije od ‘Comsara’ ide po zakonu, HE ‘Buk Bijela’ ostaje prioritet

Đokić: Otkup koncesije od ‘Comsara’ ide po zakonu, HE ‘Buk Bijela’ ostaje prioritet

Piše INFO

Izgradnja hidroelektrane “Buk Bijela” ostaje prioritet, a u toku su aktivnosti na izradi nove procjene uticaja na životnu sredinu, izjavio je ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.

On je naveo da se ne može precizirati kada će biti završene aktivnosti u vezi s otkupom koncesije od ruske kompanije “Comsar Energy” u Ugljeviku, ali da će sve biti sprovedeno u skladu sa zakonom.

“Rezultat ‘Elektroprivrede’ u 2024. godini neće biti ni približan onome iz 2023. godine, kada je preduzeće ostvarilo visoku dobit, prvenstveno zbog loše hidrologije”, rekao je Đokić.

Govoreći o protestima radnika u RiTE “Ugljevik”, ministar je istakao da je osnovni zahtjev zaposlenih bio obezbjeđenje plata, uprkos činjenici da tokom decembra i januara nisu mogli proizvoditi električnu energiju.

“Našli smo način da im plate budu isplaćene, i to na teret ‘Elektroprivrede’, a kasnije će se interno riješiti to pitanje”, kazao je Đokić.

Dodatni problem bio je kontinuitet eksploatacije uglja. Kako je naveo, Vlada je omogućila rudarsku proizvodnju na dijelu ležišta koje pripada “Comsaru”, što će obezbijediti dugoročnu stabilnost proizvodnje i kontinuitet rada termoelektrane.

“Najoptimalnije rješenje je da Republika Srpska u potpunosti preuzme projekat ‘Comsara’, a Vlada je dala čvrste garancije da će to podržati”, rekao je Đokić.

Na pitanje o mogućem arbitražnom sporu sa Hrvatskom elektroprivredom, Đokić je istakao da je otvoreno pitanje raspodjele električne energije proizvedene u HE “Dubrovnik”.

“Hrvatska strana najavljuje mogućnost pokretanja arbitraže u vezi sa RiTE ‘Gacko’, dok Republika Srpska traži primjenu ranijeg sporazuma o raspodjeli energije proizvedene u HE ‘Dubrovnik'”, naveo je Đokić i dodao da bi najbolje bilo rješenje postići dijalogom.

Komentarišući status izgradnje HE “Buk Bijela”, Đokić je naglasio da su sprovedeni pripremni radovi, a da se trenutno izrađuje nova studija uticaja na životnu sredinu, uključujući i stavove Crne Gore, koja je izrazila zabrinutost zbog mogućeg uticaja na Nacionalni park “Durmitor”.

“Srpska je postupak sprovela odgovorno, imajući u vidu da je lokacija hidroelektrane u potpunosti na teritoriji Republike Srpske. Nastavljamo sa realizacijom ovog projekta i smatramo da su pokušaji osporavanja neosnovani”, poručio je Đokić.

Govoreći o poslovanju “Elektroprivrede”, ministar je naglasio da su sušni periodi negativno uticali na proizvodnju električne energije, što je dovelo do neočekivanih troškova zbog kupovine energije na tržištu.

“Ostaje da vidimo kakav će biti završni finansijski rezultat, ali je sigurno da neće biti na nivou iz 2023. godine”, rekao je Đokić.

Osvrćući se na mogućnost povećanja naknade za mrežarinu, Đokić je pojasnio da je postupak pokrenut na zahtjev distributivnih preduzeća, koja tvrde da trenutne naknade ne pokrivaju rastuće troškove.

“Odluku o tome donosi Regulatorna komisija za energetiku, a ukoliko dođe do povećanja naknade za mrežarinu, to će se odraziti na ukupnu vrijednost računa potrošača”, zaključio je Đokić.

Slične novosti

Komentari