Dokument o Planu rasta koji je Bosna i Hercegovina predala Briselu ne ispunjava kriterijume da bi bio prihvatljiv za Evropsku komisiju (EK), saznaje Radio Slobodna Evropa (RSE) iz dobro obaviještenih izvora u Briselu.
Prema ovim izvorima, Bosna i Hercegovina je poslala nepotpun dokument koji ne odražava sve preporuke Evropske komisije.
Bosna i Hercegovina je propustila rok da blagovremeno pošalje reformsku agendu koja je neophodna za dobivanje finansijskih sredstava iz Plana rasta za region.
U utorak, 17. septembra, BiH je uputila Evropskoj komisiji dokument, koji ne predstavlja reformsku agendu.
Ovaj dokument, prema riječima predsjedavajuće Savjeta ministara Borjane Krišto, dokazuje usaglašenost reformi potrebnih za dobijanje pomoći iz evropskog Plana rasta.
Da bi dobila finansijska sredstva iz Plana rast, svaka država iz zapadnog Balkana je bila obavezana da preda reformsku agendu.
Radi se o reformama koje se odnose, između ostalog, na vladavinu prava, demokratiju, institucionalne reforme, te sprečavanje korupcije i sukoba interesa, kao i preduzimanje neophodnih koraka, da bi se osiguralo da sredstva ne budu zloupotrijebljena.
Upravo nedostatak reformske agende iz Bosne i Hercegovine je bio razlog zašto je odgođen sastanak Komiteta pretpristupnih instrumenata, gdje je trebalo da se analiziraju i ocjene reformske agende svih država zapadnog Balkana.
Prvi sastanak je bio planiran za 17. septembar, a zbog kasne reakcije iz Sarajeva, prema saznanjima RSE, sastanak je odgođen za oktobar.
Bez usvajanja reformske agende ne mogu početi prve isplate ni za jednu zemlju regiona.
Naime, potrebno je da države članice EU kao i Komitet pretpristupne pomoći (IPA) daju pozitivno mišljenje o reformskim agendama, da bi Evropska komisija potom prešla na usvajanje ovih agendi i zaključivanje ugovora o olakšicama i kreditima sa svakim od država korisnika. Tek nakon ovih koraka mogu uslijediti prve isplate.
Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero je 18. septembra rekla da ne može dati konkretan datum kada bi počele prve isplate, iako bi ova institucija željela da se to desi što je prije moguće.
Plan rasta za zapadni Balkan je najambiciozniji finansijski paket Evropske unije vrijedan šest milijardi evra, koji ima cilj da se u narednih deset godina udvostruči ekonomski rast u tim državama.
Plan pokriva period od 2024. do 2027. godine. Od ukupne sume, dve milijarde evra će biti obezbijeđene kroz grantove, odnosno bespovratnu pomoć, a preostalih četiri milijarde evra u obliku zajmova s povoljnim kamatnim stopama.