Banjaluka već tri decenije nema Urbanistički plan, što, prema riječima stručnjaka, znači potpunu urbanističku neuređenost grada. Posljedica toga je nekontrolisana gradnja, prekomjerna betonizacija i zanemarivanje javnog interesa u korist investitora.
Regulacioni planovi, koji bi trebalo da budu usklađeni s Urbanističkim, donose se pojedinačno i bez jasnog koncepta, što omogućava investitorima da diktiraju razvoj grada.
Kako bi zaustavili ovakvu praksu, grupa građana okupljenih oko inicijative „Za plan“ pokrenula je peticiju kojom traže da se obustavi donošenje i izmjena regulacionih planova dok se ne usvoji novi Urbanistički plan.
Prikupljanje potpisa počelo je juče na tri lokacije u gradu: kod Narodnog pozorišta RS, na Trgu Krajine i u naselju Borik. Uprkos lošim vremenskim uslovima, odziv građana bio je veliki. Peticija će se potpisivati do 23. marta.
Prema Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi, ukoliko se prikupi najmanje 1.000 potpisa, Skupština grada mora razmatrati ovaj prijedlog.
Advokat Aleksandar Jokić, koordinator inicijative, ističe da ne sumnja da će broj potpisa znatno premašiti zakonski minimum.
– Banjalučani su ogorčeni stihijskom gradnjom, koja degradira grad i otežava svakodnevni život. Bez Urbanističkog plana, nastavlja se praksa prenamjene prostora bez ikakvog sistema – kaže Jokić za Srpskainfo.
Objašnjava da bi Urbanistički plan omogućio planski razvoj grada, sa jasno definisanim prostorom za zelene površine, saobraćajnice, škole, vrtiće i druge sadržaje.
– Trenutno se nove zgrade naslanjaju na infrastrukturu iz sedamdesetih godina prošlog vijeka, što dodatno opterećuje saobraćaj i javne resurse. U takvom sistemu vlada pravilo jačeg – dodaje Jokić.
Nezadovoljstvo građana kulminiralo je zbog više kontroverznih odluka, poput planirane izgradnje kompleksa od četiri osmokatnice na lokaciji sadašnjeg parkinga preko puta Stare autobuske stanice, ali i odluke da se u Boriku, umjesto škole i vrtića, izgrade još četiri stambene zgrade.
Članica inicijative „Za plan“ Sanda Vukojević podsjeća da je posljednji Urbanistički plan za Banjaluku usvojen 1975. godine, a da je važio do 1990.
– Više od 30 godina grad funkcioniše bez ključnog planskog dokumenta, što je omogućilo da regulacioni planovi budu mijenjani u skladu s interesima investitora, a ne građana. Upravo zbog toga imamo prekomjernu betonizaciju i neplanski razvoj – navodi Vukojevićeva.
Građanska inicijativa „Za plan“ naglašava da se zalaže za uređen, funkcionalan i humaniji grad, s jasnim pravilima koja će staviti javni interes ispred privatnog kapitala. Njihov moto je: „Za plan, a ne za klan“.