Vlast u Republici Srpskoj planira da uvede stroge kazne za funkcionere koji se sastaju i razgovaraju sa određenim stranim diplomatama u BiH. Ovu ideju je nedavno predložio Aleksandar Vranješ, ambasador BiH u Srbiji, sugerišući kriminalizaciju razgovora sa ambasadorima Njemačke, Amerike i Velike Britanije. Kritičari tvrde da ovakav potez ukazuje na paniku među vladajućima.
Prošle godine, Vlada RS je odlučila prekinuti kontakte sa američkim i britanskim ambasadorima. Vranješ je naveo da stalne kritike američkog ambasadora Majkla Marfija prema Republici Srpskoj i njenom predsjedniku Miloradu Dodiku, kao i uplitanja u unutrašnje stvari BiH, zahtijevaju mjere za zaustavljanje “hibridnog rata” protiv Srpske. Vranješ predlaže da se svaka komunikacija sa organizacijama i licima na crnoj listi NS RS tretira kao krivično djelo.
Prema njegovim riječima, crna lista bi bila javna, a cilj je zaštititi ustavni poredak od subverzivnih radnji stranih ambasadora koji krše Bečku konvenciju.
Prvi na udaru
Pojedini funkcioneri su već na meti kritika zbog sastanaka sa stranim diplomatama. Načelnik Bratunca, Lazar Prodanović (SNSD), ugostio je američkog ambasadora Majkla Marfija prošle godine, što je izazvalo osude.
Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva, osudio je postupak Prodanovića, navodeći da je trebao obavijestiti Vladu RS prije sastanka. Međutim, ova posjeta je poslužila koalicionom partneru SNSD-a, Ujedinjenoj Srpskoj, da kritikuju Prodanovića i započnu “prljavu” kampanju u Bratuncu.
Nenad Stevandić, lider Ujedinjene Srpske, na društvenim mrežama je izjavio da su se srpske partije u Srebrenici dogovorile oko zajedničkog kandidata, dok je situacija u Bratuncu drugačija.
Reakcije i kritike
Prodanović je za Srpskainfo izjavio da ne zaslužuje komentarisanje optužbi protiv njega. Ističe da je uvijek radio u interesu Republike Srpske i da ne podržava izolaciju. Dodaje da niko ne može zabraniti razgovore jer je to sloboda govora.
Igor Crnadak, potpredsjednik PDP-a, tvrdi da je Vranješova inicijativa opasna za Republiku Srpsku. Smatra da Srpska već ima zakonske mjere za zaštitu ustavnog poretka i da ova inicijativa može nanijeti štetu, posebno u odnosima sa Srbijom.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je ova inicijativa samo jedna u nizu problema i da pokazuje nemoć institucija da se nose sa diplomatskim predstavnicima. Topićeva upozorava da bi ovakve mjere mogle dovesti do totalitarnih tendencija i kršenja demokratskih načela.
Poznati pravnik Aleksandar Jokić sarkastično je podržao prijedlog, sugerirajući da se kazne prošire i na putovanja u inostranstvo zbog mogućnosti dobijanja instrukcija.
Ova inicijativa izazvala je brojne reakcije i otvara pitanja o budućnosti političkih i diplomatskih odnosa u Republici Srpskoj.