U prostorijama Narodne skupštine Republike Srpske u Banjaluci održana je stručna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske, koju je organizovala Organizacija starješina Vojske Republike Srpske u saradnji sa Kabinetom predsjednika Narodne skupštine.
Događaju je prisustvovao veliki broj učesnika, među kojima su bili predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, stručnjaci, javne ličnosti i zainteresovani građani, a učesnici su posebno istakli značaj učešća bivših pripadnika Vojske Republike Srpske u procesu kreiranja najvišeg pravnog akta Srpske.
Iz Organizacije starješina poručili su da je od ključnog značaja da se putem referenduma obezbijedi mišljenje građana Republike Srpske o novom ustavu.
Prema riječima predsjednika Radne grupe za izradu novog ustava Vitomira Popovića, bivši borci Vojske Republike Srpske, kao i porodice poginulih i srpski logoraši, trebaju da imaju svoje mjesto u ustavu.
„Mi ćemo o ovome voditi računa u prijedlogu novog ustava Republike Srpske“, rekao je Popović uoči početka rasprave.
On je podsjetio da slična ustavna rješenja postoje u Hrvatskoj i Sloveniji, gdje borci imaju poseban status, a država preuzima obavezu brige o tim kategorijama.
Član Radne grupe Ljubinko Mitrović najavio je da će prijedlog novog ustava biti dostavljen Narodnoj skupštini do kraja aprila. On je dodao da će posljednja javna rasprava biti održana 17. aprila u Banjaluci.
„Radna grupa će nakon vaskršnjih praznika održati sastanke, razmotriće sve primjedbe i dostaviti ih Odboru za ustavna pitanja, koji ih zatim prosljeđuje parlamentu“, pojasnio je Mitrović.
Predsjednik Organizacije starješina VRS Slobodan Župljanin izrazio je podršku procesu donošenja novog ustava, naglasivši da je ovaj trenutak od istorijskog značaja.
„Uvjeren sam da je riječ o jednako važnom zadatku kao 1992. godine kada smo stvarali Republiku Srpsku i donosili prvi ustav“, poručio je Župljanin.
On je istakao da se danas traži više snage i odlučnosti kako bi se Republici Srpskoj vratila nadležnost koja joj je, kako je naveo, oduzeta pod pritiskom i silom.
„Današnji učesnici u raspravi dali su punu podršku donošenju novog ustava. Posebno je važno da se kroz novi ustav ojačaju temelji Republike Srpske i uspostavi ustavna pravna jasnoća, u kojoj će biti revitalizovan suverenitet i integritet Srpske. Sve je već definisano Dejtonskim mirovnim sporazumom, imamo ustav, institucije, predsjednika – sada sve to treba uobličiti u jedinstven dokument“, naglasio je Župljanin.
On je dodao da su se promijenile globalne okolnosti, te da je sada pravi trenutak za pozicioniranje Republike Srpske.
„Postoji volja i kod prijatelja i kod protivnika da se razumije šta radi Srpska. Svjetske političke i ekonomske sile sve više uvažavaju naše pozicije“, naveo je Župljanin.
Osvrnuo se i na globalnu geopolitiku, ocjenjujući da nastupa vrijeme podjele sfera uticaja, što Republika Srpska treba da iskoristi za rješavanje srpskog pitanja – i unutar BiH, i u okviru širih srpskih interesa.
„Zaključci rasprave biće dostavljeni Radnoj grupi. Tako ćemo i mi dati doprinos da proces bude završen kako treba. Posebno ističemo zahtjev da se građani Republike Srpske o novom ustavu izjasne na referendumu. Time će stupanje na snagu ustava dobiti punu legitimnost i biti potvrđeno kao volja većinskog srpskog naroda“, rekao je Župljanin.
Stručnoj raspravi, koja je održana u prostorijama Narodne skupštine, prisustvovali su predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata. Iz Organizacije starješina ranije su pozvali građane da aktivno učestvuju u raspravama i daju doprinos izgradnji ustavnopravnog sistema Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 13. marta Nacrt ustava, koji je u narednim sedmicama predmet javne i stručne rasprave.